Sauna ir koronavirusas
Ar pirtis gali nugalėti koronavirusą saugiai ir efektyviai?
Sveikatos ekspertai dalinasi savo mintimis ir nuomonėmis.
Be specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos, sveikatos priežiūros ir grožio paslaugų sektoriuje diskutuojama apie intervencijas, kurios gali sustiprinti imunitetą, norintiems imtis priemonių ligos išvengti. Bei kalbama apie būdus, kurie gali padėti palaikyti virusą turinčius žmones. Pirtis yra viena iš plačiausiai diskutuojamų temų.
Verta paminėti, kad inicijavus visuotinį karantiną, daugelis SPA centrų, sporto ir sveikatingumo klubų buvo uždaryti, ribojant vandens bei pirčių procedūrų prieinamumą, tačiau šis straipsnis pateikia detalių, kurias reikėtų apmąstyti prieš atidarant paslaugų centrus. Tuo tarpu daugelyje Europos šalių, pavyzdžiui, Suomijoje ir Vokietijoje, žmonės jau seniai tiki šilumos teikiama nauda, bei privati namų pirtis yra dažnas pirkinys.
Profesorius Marc Cohen – integruotosios medicinos ekspertas, Risto Elomaa – Tarptautinės pirčių asociacijos (International Sauna Association – ISA) direktorius, ir profesorius Karl-Ludwig Resch – Vokietijos sveikatos tyrimų Instituto vadovas, neseniai pasidalino savo nuomone apie pirtį ir koronavirusą.
Ekspertai įspėja
Tarptautinė Pirčių Asociacija, atstovaujanti visame pasaulyje pirčių asociacijas, įmones ir sveikatos entuziastus, naujausiame pareiškime, kurį apžvelgė medicinos ekspertai, įspėjo būti atidiems. “Nors pirties patalpoje karštis (65–100°C) gali greitai sunaikinti virusus, kosulys ir čiaudulys arti kitų besimaudančiųjų virusą perduoda nuo vieno žmogaus kitam, kol karštis nespėja sureaguoti.”
Marc Cohen, sveikatos ir papildomos medicinos profesorius su gydytojo išsilavinimu, pritaria Tarptautinei Pirčių Asociacijai. Jis pabrėžia, kad atidarius SPA bei sveikatingumo centrus, būtina įdiegti medicininius protokolus su socialinio atstumo taisyklėmis ir procedūromis, pritaikytus pagal galiojančias taisykles.
Bet ar šiluma gali apsaugoti mus nuo koronaviruso?
Taip, patvirtina Tarptautinė Pirčių Asociacija (ISA), bet tik prevenciniu požiūriu, Pirtis yra sveiko gyvenimo būdo dalis, apimanti mankštą, mitybos ir miego įpročius. Profesorius Risto Elomaa perspėja: „Jei sergate koronavirusu ar bet kokia kita kvėpavimo takų liga, turėtumėte susilaikyti nuo pirties lankymo. Tai gali pakenkti ligos gijimui ir organizmo reakcija į šilumą gali apkrauti jau įsitempusį kūną, o tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų“.
Profesorius dr. Ludwig Resch pritaria: “Kol nėra vaisto, kuris veiksmingai veiktų prieš virusą, visi terapiniai metodai apsiriboja kūno imuninės sistemos palaikymu ir viltimi, kad jis kažkaip susitvarkys su įsibrovėliu”. „Taip pat turėtumėte būti ypač atsargūs, jei jaučiate kvėpavimo takų infekcijos simptomus ar net šiek tiek karščiuojate: organizmui gali būti sunku laikytis „sveiko“ priešpriešinio reguliavimo, ypač jei jis dar neišmoko elgtis teigiamai su aukštos temperatūros dirgikliais reguliariai maudantis pirtyse“, – sako profesorius dr. Karl-Ludwig Resch.
Tačiau daktaras Cohen mano, kad šilumos stresas gali padėti išvengti ir gydyti COVID-19, ir šiuo metu rengia akademinį darbą, kuriame kaupiami ankstesnių tyrimų moksliniai duomenys, kad tai įrodytų. „Esu nusivylęs ir susirūpinęs, kad iš valdžios institucijų nėra gaunama jokios teigiamos informacijos apie sveikatą, ką daryti, kai turite virusą“, – sako dr. Marc Cohen. „Viskas sutelkta į rankų plovimą ir savęs izoliaciją, nieko apie tai, kaip sustiprinti imunitetą, panaikinti virusą iš viršutinių kvėpavimo takų ar apie efektyvų šilumos, saulės spindulių ar eterinių aliejų naudojimą. Užtat užsikrėtusiems žmonėms liepiama tiesiog laukti vakcinos.“
Kaip sauna gali padėti?
Profesorius Marc Cohen aiškina, kad yra daugybė medicininių įrodymų, rodančių, kad žmonės, kurie reguliariai lanko pirtis, mažiau serga virusinėmis infekcijomis. Peršalimo ir kitų kvėpavimo takų virusų gydymas šiluma taip pat lemia mažesnį sergamumą, kaip parodė 2017 metų SK Kunutsor tyrimai Bristolio universitete, Jungtinėje Karalystėje (rasite straipsnio apačioje). Tačiau šis tyrimas yra netaikomas 70 metų ir vyresniems žmonėms, bei juodaodžiams ir etninėms mažumoms, kurios buvo pripažintos didelės rizikos ir potencialiai didelės rizikos užsikrėsti koronavirusu.
Jis taip pat teigia, kad žmonės per visą istoriją profilaktikai ir gydymui naudojo šilumą, pavyzdžiui, pirtis ir karšto garo palapines (sweat lodges). Pirtis perima imuninės sistemos darbą, imituojant karščiavimą, o tai reiškia mažiau fizinio organizmo išsekimo nei karščiavimas, kuris lemia infekciją. Be to, žmonės gali toleruoti aukštą temperatūrą saunose, kuriose virusas neišgyvena, ir tuo pačiu metu dėl šilumos streso aktyvuojama, stiprinama ir stimuliuojama imuninė sistema, bei slopinamas viruso dauginimąsis.
Karl-Ludwig Resch sako, kad koronavirusas, kaip ir gripas, pirmiausia dauginasi nosyje, gerklėje ir viršutiniuose kvėpavimo takuose, kuriuos galima veiksmingai pasiekti naudojant išorinę šilumą. “Pirtis yra tikras slaptas ginklas”, – sako Ludwig Rech. „Pirtyje reikėtų maudytis kuo dažniau ir kuo ilgiau. Veiksmingiausia, jei temperatūra nustatoma žemai: 60–70˚C. Didinant pirties temperatūrą, poveikis gali patekti į viršutinius kvėpavimo takus, tačiau sumažėja galima ir toleruojama poveikio trukmė.“
“Daugelis dabartinės pandemijos aspektų vis dar yra mokslinių tyrimų pradžios blokai, tačiau moksliškai įrodyta, kad reguliarus maudymasis pirtyje yra labai efektyvi priemonė organizmo imuninei sistemai treniruoti“, – priduria profesorius Ludwig Resch, nurodydamas tris konkrečius tyrimus (rasite straipsnio apačioje). „Tai gali žymiai padidinti tikimybę apsisaugoti nuo infekcijos (bent jau tuo atveju, jei viruso dozė, su kuria susidūrėte, nėra per didelė). Jei vis tiek užsikrečiate, liga gali būti daug lengvesnė, o jos eiga daug trumpesnė be pavojaus gyvybei“.
Marc Cohen aiškina – „Mums reikia daugiau įrodymų, kad galėtume būti tikri dėl šilumos poveikio kovojant su koronavirusu, nes šie tyrimai dar nebuvo atlikti, COVID-19 yra naujas virusas, tačiau yra daugybė evoliucinių ir istorinių įrodymų iš žmonių, taip pat epidemiologiniai ir laboratoriniai įrodymai, kurie nuolat rodo, kad šiluminis terapinis poveikis turi teigiamą poveikį kovojant su kvėpavimo takų virusais“. Tikima, kad įkvėpimas šilto, drėgno oro, pavyzdžiui, virš dubenėlio karšto vandens, arba įkvėpus sausos druskos, taip pat gali padėti.
Sauna tai psichologinė pagalba sau
Ekspertai mano, kad būnant pirtyje kūnas išgyvena padidintą budrumo būseną (angl. „hyperarousal state“) – kai sunku atsipalaiduoti. Svarbu tai subalansuoti su relaksacija – atpalaiduoti raumenis ir panirti į ramybės būseną. Be to, pirtis gali padėti sušvelninti koronaviruso psichologinius simptomus, padėti žmonėms kontroliuoti simptomus ir skirti daugiau laiko poilsiui.
Ludwig Resch sako – „Pirtis stimuliuoja kūną, protą ir sielą, suteikia mums gražų poilsį šiais chaotiškais laikais ir skatina vidinę medžiagų apykaitą“.
Marc Cohen priduria: „Maždaug 80 procentų žmonių užsikrės šiuo virusu, jie gali būti besimptomiai arba su lengvesniais simptomais, tačiau visi panikuoja. Jei esate pasipriešinimo režime, jūsų kūnas nenaudos energijos gydymui nuo koronaviruso.“
„Aš iš tikrųjų manau, kad yra didžiulė galimybė įtraukti pirtis, garines pirtis ir karšto oro maudynes ligoninėse, globos namuose ir viešosiose įstaigose. Aš tikrai manau, kad mums gali pavykti, sveikatos sistema galėtų būti daug labiau integruota su įprastine medicina ir sveikatingumo praktika“.
Skaitykite apie naudingas druskos procedūras saunoje, infraraudonųjų spindulių kabinose.
Šaltiniai:
- Kunutsor, SK et al. Longitudinal associations of sauna bathing with inflammation and oxidative stress. 2018
- Kunutsor, SK et al. Frequent sauna bathing may reduce the risk of pneumonia in middle-aged Caucasian men. 2017
- Kukkonen-Harjula, K et al. Health effects and risks of sauna bathing. 2006
- Ernst, E et al. Regular sauna bathing and the incidence of common colds. 1990
10 būdų, kaip pirtis padeda kūnui įveikti COVID-19 pagal profesorių Marc Cohen:
- Sauna gali padėti sunaikinti virusus, kur jie apsigyvena nuo pat pradžių – nosyje ir gerklėje;
- Sauna palaiko gleives plonas ir judrias, todėl „cilia“ blakstienėlės gali išvalyti kvėpavimo takus ir užkirsti kelią viruso prasiskverbimui;
- Sauna imituoja karščiavimą, pagreitina medžiagų apykaitą ir stimuliuoja imuninę sistemą, taip slopindamos viruso replikaciją;
- Šilumos stresas sukelia lengvą hiperventiliaciją, kuri keičia kraujo pH ir suteikia jūsų organizmui pranašumo kovojant su infekcija;
- Saunoje išsiskiria šilumos smūgio baltymai, kurie apsaugo imunines ląsteles ir padidina jų skaičių bei aktyvumą;
- Jie taip pat sukelia hormonines ligas ir padidina jūsų gebėjimą toleruoti ir atsigauti po karščio ir kitų fiziologinių įtampų;
- Sauna suaktyvina odą krauju ir prakaitu, kuris maitina ir valo odą iš vidaus;
- Sauna papildomai užpildo jūsų vidaus organus krauju ir limfa, todėl švarus vanduo ir žolelių tonikai padeda išplauti nuodingus junginius;
- Sauna mankština jūsų širdį, plaučius ir kraujagyslių sistemą be medžiagų apykaitos atliekų šalinimo mechanizmą;
- Eteriniai aliejai, turintys antivirusinių ir dekongestantinių savybių, naudojant saunoje patenka į viršutinius kvėpavimo takus.
Plačiau apie KLAFS
Susidomėjote? Kilo klausimų?
Parašykite mums dabar!
Planuojate įsirengti KLAFS sauną nuosavame būste?
Mūsų komanda mielai pakonsultuos su Jūsų pirties projektu, padės parinkti tinkamiausius pirties išmatavimus bei išdėstymą, pirties apdailą, pirties krosnelę, apšvietimą ir daug kitų papildomų aksesuarų bei parengsime individualų pasiūlymą!
Susisiekite su mumis:
tel. +370 699 18403
arba parašykite mums:
[contact-form-7 404 "Not Found"]